GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas + ljusstake 3772057
nr 377 2057
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Vas + ljusstake, Vas: Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg sent 1940-tal, fajans, päronformad, dekor droppande uppåt i blått, höjd: 12 cm, signerad: ”(ankare) (studiohanden) (utropstecken)” i blått = Stig Lindberg, inristat i leran: SW eller MS. Ljusstake: Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1963, fajans, kubisk, ljusblå med mörkblå cirklar, 6, 7 x 6, 7 cm, signerad: ”(studiohanden) Stig L 63”
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
300 kr
Såld:
1.400 kr
måndag 31 oktober 2005
kl 16:00:01
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg